„Kopernik” obdarował Muzeum

Do kęckiego muzeum trafiły dary z "Kopernika".

Przedwojenne świadectwa szkolne, obligacja, pismo starostwa w Białej, zawiadomienie szkolne z początku XX wieku i przemówienie do nauczycieli z 1973 roku – to tylko niektóre z darów, jakie trafiły niedawno do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Tym razem darczyńcą okazał się Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Umowę przekazania cennych pamiątek przeszłości podpisali dyrektor szkoły Ilona Kula oraz dyrektor muzeum Łukasz Gieruszczak.
– Cieszymy się z napływających do muzeum „nowości” – mówi Łukasz Gieruszczak. – W tym roku otrzymaliśmy już sporo darowizn od osób prywatnych, a teraz do tego grona dołącza PZ nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Dziękuję za inicjatywę szkolnemu historykowi Pani Małgorzacie Dziędziel-Gabryszak oraz Pani dyrektor Ilonie Kuli – dodaje.
Dokumenty, które trafiają do kęckiego muzeum, to kolejny element wzbogacania wiedzy na temat historii regionu i jego mieszkańców. Teraz historycy pochylą się nad przekazanym materiałem, po czym dokonają wpisu do poszczególnych inwentarzy. Następnie materiały zostaną zdigitalizowane, a część z nich muzeum zaprezentuje w internecie czy przy okazji organizacji wystaw czasowych.
Tylko w tym roku do muzeum trafiły m.in. stare fotografie, rachunki z okresu okupacji, obrazki dewocyjne, obligacje, książki, spis odbiorców wytwórni maszyn do wyrobów cementowych Klemensa Jury, numizmaty, obligacje z okresu II RP czy nawet gra karciana „Najnowszy flirt” z 1939 roku.
Warto także podkreślić, że to nie pierwszy raz, kiedy szkoły decydują się na przekazanie cennych dokumentów do muzeum. W zeszłym roku podpisano ze Szkołą Podstawową nr 2 w Kętach umowę darowizny m.in. ksiąg szkolnych z lat 1905-1938. Wtedy muzealny inwentarz wzbogacił się aż o ponad sto nowych pozycji!


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama