Kościół w Grojcu

Na naszej drodze ciekawych miejsc regionu tym razem wędrujemy do Grojca pod Oświęcimiem, gdzie warto zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Zabytkowy, drewniany kościół powstał w latach 1765-67 i do roku 2000 pełnił funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii św. Wawrzyńca. 20 lat temu do użytku oddany został nowy, murowany kościołem pw. Matki Bożej Miłosierdzia i XVIII wieczna drewniana przestała być użytkowana.  Nie oznacza to jednak, że nie warto jej zobaczyć. 
Kościół był kilkukrotnie przebudowywany. Nawa i węższe, trójbocznie zamknięte, prezbiterium są drewniane – wzniesione w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowo z listowaniem. Kaplica otwarta do wnętrza nawy oraz zakrystia są murowane. Odrzwia wejścia z kruchty południowej do nawy mają nadproże o wykroju w tzw. ośli grzbiet. W nawie i prezbiterium znajdują się stropy z fasetami, pokryte barwnymi barokowymi malowidłami.
W ciągu najbliższych 3  lat kościół zostanie odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających. Wszystko dzięki przygotowanemu  przez Diecezję Bielsko-Żywiecką projektowi „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej” .


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama