Program „Mój prąd”

13 stycznia rozpoczął się drugi nabór wniosków o dofinansowanie montażu fotowoltaiki w programie „Mój Prąd”.

Dotacje z Unii Europejskiej mają na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki, poprzez dofinansowanie gospodarstw domowych na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Teraz wniosek można także złożyć także przez specjalną stronę www.MojPrad.gov.pl. Można tutaj także sprawdzić status złożonego wniosku.
 
Więcej informacji na stronie: www.zielonenergie.pl.
 
Pierwsza edycja programu zakończyła się 20 grudnia 2019 roku z bardzo dobrymi wynikami. Jego efektem jest dofinansowanie ponad 13,5 tys. instalacji, 65 mln zł dotacji na panele fotowoltaiczne oraz redukcja o 58,8 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Program powstał pod wpływem przepisów Unii Europejskiej, a jego głównym celem jest ochrona środowiska i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, którym oddycha cała Europa.
Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się – starać można się o dotację w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW.
 
Dotacje i odliczenie podatku
Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.
– Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. funduszy z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka.
Jednym z nowych ułatwień jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie o współpracy. Obecnie to 49 firm z branży fotowoltaicznej, ale lista ta sukcesywnie się wydłuża. 
Od niedawna – poza tradycyjnymi wnioskami papierowymi – składać można także wnioski online. W tym celu przygotowana została specjalna strona www.MojPrad.gov.pl.
– Przejrzysty interface tej strony pozwala intuicyjnie odnaleźć podstawowe informacje o programie. Znajdziemy tam m.in. instruktaż składania wniosków, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – powiedział prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.
 
Coraz większe zainteresowanie
Polacy coraz częściej decydują się na instalację własnej elektrowni słonecznej. Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w energię elektryczną, która płynie w naszych domowych gniazdkach. Nasi rodacy coraz częściej zauważają nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale również na swój własny portfel. Instalacja paneli fotowoltaicznych to obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% w skali roku, zaś spłata własnej instalacji często kosztuje miesięcznie mniej niż obecny rachunek za prąd. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ceny prądu będą cały czas wzrastały, tymczasem prąd z własnej elektrowni słonecznej, po spłaceniu inwestycji, nie będzie kosztował nic (poza niewielką opłatą stałą). 
 
Gdzie szukać informacji?
Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej MojPrad.gov.pl. Informacji o nim udzielają też doradcy energetyczni NFOŚiGW (www.doradztwo-energetyczne.gov.pl). Dodatkowo działa też infolinia telefoniczna (tel. 22 45 95 990) i dwa adresy mailowe: mojprad@nfosigw.gov.pl i wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl. 
Można także skorzystać z usług jednej z kilkudziesięciu firm, które podpisały z NFOŚiGW porozumienia o współpracy. Pracownicy takiej firmy nie tylko przedstawią nam ofertę montażu instalacji, ale załatwią za nas także wszystkie niezbędne formalności związane z realizacją wniosku, a po jego złożeniu zorganizują montaż instalacji na naszym domu.
 
Artykuł sponsorowany
 
Co możesz zyskać dzięki udziałowi w programie „Mój prąd”?
 • Obniżenie rachunku o 90%
 • Spłatę własnej instalacji mniejszą niż rachunek za prąd
 • Własną elektrownię słoneczną bez wkładu własnego
 • Zamiast dotychczasowego rachunku i inwestowania w dostawcę energii, inwestujecie we własny dom 
 • Stałą kwotę spłaty
 • Uniezależnienie się od podwyżek cen prądu 
 • 30 lat gwarancji na uzysk i sprawność Instalacji PV 
 • Dodatkowo zwrot w gotówce 5 000 zł 
 • Odliczenie od dochodu do 32%
Przykład finansowania własnej elektrowni słonecznej z dotacją rządową
 
Państwo Romańczyk płacą rachunek za prąd średnio miesięcznie 167 zł, a więc rocznie 2004 zł. Decydują się na podpisanie umowy na wykonanie elektrowni słonecznej składającej się z 11 paneli fotowoltaicznych, która zapewni im prąd na cały rok (uzysk i sprawność paneli na 30 lal). Nie wykładają na tę instalację żadnych środków finansowych. Od momentu podłączenia elektrowni słonecznej do sieci Państwo Romańczyk stają się prosumentami, czyli producentami energii elektrycznej na własne potrzeby.
Od tej pory koszty miesięczne są następujące:
 • nowy rachunek za prąd 16,12 zł brutto,
 • stała opłata przez okres 120 miesięcy 146 zł brutto (po 120 miesiącach cała instalacja zostanie spłacona)
 • zwrot ulgi od dochodu 2 550 zł
 • zwrot dotacji rządowej 5 000 zł 
Budżet domowy Państwa Romańczyk od samego początku pozostaje na tym samym poziomie, stają się niezależni, jeśli chodzi o wzrost cen energii. Po 120 miesiącach jedyna opłata za prąd to tylko 16,12 zł. Zwrot inwestycji do 4 lat. W przeciągu 25 lat oszczędzą praktycznie 40 000 zł.
 

 


Lista Ważne tematy
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama