Dwór w Brodach z historią w tle

Dziewiętnastowieczny dwór Brandysów w Brodach koło Kalwarii Zebrz. zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także tworzoną tu historię

Późnoklasycystyczny, dziewiętnastowieczny, otoczony parkiem krajobrazowym dwór rodzinny powstał w Brodach w pierwszej połowie XIX wieku, gdy sprowadzili się tutaj Brandysowie. Właściciel majątku, Jan Kanty Brandys, był znanym  aktywistą ludowym. Nic więc dziwnego, że w dworze powstał punkt poczty obywatelskiej, który pełnił rolę miejsca przerzutu emisariuszy i łączników polskiej emigracji na Zachodzie po upadku powstania listopadowego.
To właśnie tutaj wspólnie z pułkownikiem armii Królestwa Polskiego, Józefem Zalewskim, kierującym m.in. atakiem na warszawski arsenał, przygotowywali kolejne powstanie zbrojne, które w założeniach miało mieć szeroki zasięg społeczny poprzez wciągnięcie do udziału społeczności wiejskich. Do powstania jednak nie doszło. 
Po raz kolejny dwór odegrał historyczną rolę w roku 1923, gdy jego właścicielem był Ludwik Hemmerling, senator II Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj negocjowano dokument, zwany paktem lanckorońskim, będący porozumieniem partii centrowych i prawicowych, poprzedzający tworzenie rządu przez Wincentego Witosa. 
jar
 
Foto: UM Kalwaria Zebrz.


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama