Młodzież trenuje szermierkę

Są zakochani w szermierce i nie przeszkadza im, że siedziba klubu SKS „Grass-Hopper” znajduje się w niewielkiej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na treningi do remizy OSP w Brodach przyjeżdża młodzież całego powiatu, obecnie koło 20 osób. Mają na swoim koncie sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe. Co sprawiło, że szermierczy klub powstał akurat w Kalwarii Zebrzydowskiej?
Inicjatorami oraz założycielami klubu byli w 2011 roku Bogdan Biela oraz Eugeniusz Olesiak. Ten pierwszy to znany kalwaryjski przedsiębiorca, współwłaściciel firmy Grass-Hopper. Jego córka trenowała szermierkę w Krakowie, jednak codzienne dojazdy były męczące, dlatego postanowił założyć klub na miejscu, w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do swego pomysłu namówił trenera Eugeniusza Olesiaka i tak, powstało Stowarzyszenie Klub Sportowy Grass-Hopper Kalwaria Zebrzydowska, a Bogdan Biela – mimo iż jego córka trenuje obecnie we Wrocławiu – do dziś jest prezesem i głównym sponsorem klubu.
W klubie nie ma też już trenera Eugeniusza Olesiaka. Zrezygnował ze współpracy  kilka lat temu. Jego dzieło kontynuuje trener młodego pokolenia, Felix Fraś. 
Klub od początku przyciągał młodzież szukającą aktywności fizycznej. – W momencie zakładania klubu w Kalwarii był tylko klub piłkarski i sekcja karate, dzieciaki chcące spróbować swej szansy w sporcie przychodziły więc do nas – mówi trener Fraś. Przez SKS Grass-Hopper przewinęło się od początku istnienia klubu ponad 100 osób.  Obecnie trenuje około 20 adeptów szermierki, w tym 6 dziewcząt. Najmłodsi mają 5-6 lat, a najstarszy 17. Każdy z nich trenuje 3-5 razy w tygodniu. Są zajęcia ogólnorozwojowe oraz techniczne, typowe dla dyscypliny, którą uprawiają. Jak zaznacza trener Felix Fraś, aby rozpocząć treningi nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji. – Cechy niezbędne temu, aby stać się dobrym szermierzem można wyćwiczyć – przekonuje  trener Fraś – Wraz z treningiem zwiększa się koordynacja ruchowa, zdecydowanie poprawia się czas reakcji – wylicza Fraś przyznając, że cechy dobrego szermierza są podobne do tych, których oczekuje się od kierowcy sportowego. Ciekawostką może być fakt, że po wielu latach treningów Fraś tak rozszerzył swoje pole widzenia, że siedząc za kierownicą samochodu widzi… oba słupki znajdujące się za drzwiami auta. Oznacza to, że jego kąt widzenia wynosi 200 stopni! 
Niestety szermierka jest sportem drogim. Sprzęt dla dorosłego zawodnika kosztuje 7-10 tysięcy złotych. Na szczęście młodzi adepci szermierki z Kalwarii nie muszą wykładać takich pieniędzy. Zawodnikom do 10 roku życia klub zapewnia sprzęt w całości, tym starszym także pomaga w jego skompletowaniu. W finansowaniu SKS Grass-Hopper pomaga Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej. Klub z powodzeniem sięga też po dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu.
Zawodników nie trzeba specjalnie namawiać do treningu. Jeden z najlepszych zawodników kalwaryjskiego klubu, 17-letni Mikołaj Radosz, trenuje od początku istnienia klubu, czyli od prawie 9 lat. Mimo upływu czasu szermierka mu się nie nudzi i zamierza kontynuować swoją przygodę ze sportem także po zakończeniu liceum. Może dlatego, że zawsze pasjonowała go  biała broń. Już jako dziecko, zanim trafił do klubu drewnianymi walczył mieczami, które strugał mu tata. 
Zaangażowanie trenera, zawodników i ich rodziców przynosi wymierne efekty. Szermierze z Kalwarii Zebrzydowskiej regularnie przywożą trofea nie tylko z zawodów krajowych, ale także międzynarodowych.  Obecnie w klubie trenuje kilku mistrzów Polski w swoich kategoriach wiekowych, zaś 3 zawodników należy do kadry krajowej. W tym sezonie już dziewięcioro zawodników z Kalwarii zdobywało medale w międzynarodowych zawodach. Wśród dziewcząt są to Alicja Goczał, Wiktoria Gibas i Oliwia Garus, zaś wśród chłopców: Szymon Wodniak, Mikołaj Adamczyk, Mikołaj Radosz, Ireneusz Filek oraz bracia Piotr i Paweł Włodarczykowie.  Wielu z zawodników Grass-Hopper, ze względu na osiągane wyniki, rywalizuje w wyższych kategoriach wiekowych. Przykładem może być Alicja Goczał, która z powodzeniem bierze udział w zawodach Pucharu Europy do lat 17 mimo iż ma dopiero 12 lat! 
 
Jarosław Zięba


Lista Prezentacje
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama