Małopolska wolna od plastiku

Oficjalne spotkania i wydarzenia bez jednorazowych naczyń i plastikowych opakowań, pisma i dokumenty wyłącznie na papierze z recyklingu.

To zaledwie część zmian, jakie zostaną wprowadzone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego już od 1 stycznia 2020 roku. W trosce o dobro środowiska i z myślą o przyszłych pokoleniach Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie zadeklarował przyjęcie zobowiązania „Małopolska wolna od plastiku”.

Głównym celem przyjętej deklaracji jest podjęcie działań, które pomogą zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów plastikowych. – Chcemy być bardziej ekologiczni na co dzień i promować nawyki przyjazne środowisku. Liczymy, że rezygnacja z jednorazowych naczyń i opakowań w naszym urzędzie będzie inspiracją dla innych instytucji – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Deklaracja zobowiązuje Województwo Małopolskie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz promowania pozytywnych nawyków konsumenckich i innowacyjnych modeli działalności gospodarczej, opartych m.in. na wykorzystaniu odpadów z jednego procesu produkcyjnego jako surowca w innym procesie. Proekologiczny kierunek działań zostanie również uwzględniony w pracach nad dokumentami strategicznymi dla województwa, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” oraz Planie Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego.
– Plastik nieodłącznie towarzyszy życiu współczesnego człowieka – niestety, niekontrolowane używanie tego surowca pociąga za sobą ogromne szkody dla środowiska naturalnego. Tylko w Unii Europejskiej powstaje ponad 26 mln ton plastikowych odpadów rocznie, z czego mniej niż jedna trzecia jest zbieranych i poddawanych recyklingowi. Reszta trafia do odpadów zmieszanych i do środowiska, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt. Zobowiązanie „Małopolska wolna od plastiku” to krok w stronę poprawy stanu środowiska naturalnego, a jednocześnie realizacja założeń projektu „EkoMałopolska” – wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
 
Co zamiast plastiku?
Jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazku. Są już na rynku dostępne jednorazowe naczynia i sztućce wykonane z materiałów w pełni ekologicznych, np. z otrąb pszennych - „materiału”, który nie jest poddawany procesom chemicznym (otręby pochodzą z młynów i są odpadem, a jednocześnie surowcem na powtórne ich wykorzystanie). Takie talerze czy miski mogą być wykorzystywane do podawania dań zimnych, gorących, tłustych i oleistych, a nawet używane do pieczenia czy podgrzewania w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Nadają się do kompostowania, a rozkładają się w 30 dni. Do tego można je jeść.
Można także zakupić ekologiczne woreczki na warzywa i owoce oraz torby na zakupy z organicznej siatki bawełnianej, słomki szklane, metalowe, bambusowe i ze słomy, a także papierowe, drewniane czy bambusowe patyczki higieniczne.
 
Pisma i dokumenty wyłącznie na papierze z recyklingu
Trudno wyobrazić sobie urząd bez papieru. Jednak można korzystać z papieru w sposób przyjazny środowisku – wystarczy wykorzystać surowiec z recyklingu. Wyłącznie taki papier będzie zamawiany po wejściu w życie projektu EkoMałopolska w UMWM. Ta mała na pierwszy rzut oka zmiana powoduje ogromne korzyści dla środowiska. Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew czyli ok. 1 ara lasu. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można 900 kg papieru.
Recykling tony makulatury to także ogromna oszczędność energii (65% oszczędności w stosunku do energii zużywanej w procesie produkcji papieru z włókien pierwotnych) oraz środek redukcji zanieczyszczeń wody (o 35%) i powietrza (o 74%). Recykling odpadów celulozowych pozwala oszczędzić energię, zredukować zanieczyszczenia wód i powietrza oraz ochronić przed wycięciem miliardy drzew. Ponowne wykorzystanie papieru z makulatury przyczynia się do oszczędności ogromnej ilości ropy, wody i miejsc na składowiskach.
 
Ekologiczne środki transportu
Małopolska promuje także przyjazne dla środowiska środki transportu. Trwa realizacja projektu budowy ścieżek rowerowych VeloMałopolska. Docelowo rowerzyści będą mieli do dyspozycji prawie 1000 km. Jeśli Urząd Marszałkowski będzie dokonywał zakupu lub wynajmu samochodów, to wybierane będą tylko te w najwyższej dostępnej normie emisyjnej albo pojazdy elektryczne, hybrydowe czy gazowe.
red


Lista Ważne tematy
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama