Małopolska walczy ze smogiem

Od 2017 roku w województwie małopolskim obowiązuje uchwała antysmogowa.

Przypomnijmy jej główne założenia i pomyślmy, jak sami możemy poprawić jakość atmosfery, bez natychmiastowego sięgania do dna kieszeni.
Zgodnie z uchwałą w całym województwie obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Są to odpady węglowe, zawierające duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń. Jednocześnie uchwała wprowadza zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. W praktyce oznacza to konieczność sezonowania drewna przed jego spalaniem. Dodajmy, że efektywne suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Sezonowanie ma przełożenie na wyższą kaloryczność i niższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Uchwała wprowadza też regulacje, dotyczące wymiany starych kotłów na nowe. Mieszkańcy Małopolski na dostosowanie się do przepisów mają kilka lat. Osoby ogrzewające dom lub mieszkanie piecem, nie spełniającym wymogów emisyjnych co najmniej klasy trzeciej, muszą je wymienić najpóźniej do końca 2022 roku. Osoby korzystające z kotła klasy trzeciej lub czwartej mają na wymianę czas do 2026 roku. Kocioł klasy piątej można eksploatować bezterminowo. Natomiast, jeśli ktoś instaluje nowy kocioł, to musi zakupić urządzenie, spełniające wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m sześc. pyłów. Więcej szczegółów na temat uchwały znaleźć można na stronie https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa.
 

Jak uzyskać dofinansowanie?

Ocenia się, że obecnie w Małopolsce działa około pół miliona tzw. „kopciuchów” – pozaklasowych pieców starego typu, najbardziej szkodliwych dla atmosfery. Jak wymienić tyle urządzeń, jeśli większości z nas nie stać na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych? Na likwidację starego kotła i zainstalowanie nowego, niskoemisyjnego ogrzewania, można uzyskać dofinansowanie. Warto zapytać w swoim urzędzie miasta lub urzędzie gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady. Wiele gmin pozyskało środki unijne, a także z programu PONE, oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Fundusze przeznaczane są nie tylko na wymianę kotłów, lecz również na termomodernizację. Więcej informacji o dofinansowaniach na stronie https://powietrze.malopolska.pl/dofinansowanie.
 


Lista Ważne tematy
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama