Mniej dymu, więcej oszczędności

Jeśli musimy trochę poczekać na wymianę kotła, warto nauczyć się palić w naszym kopciuchu w ekologiczny i oszczędny sposób.

Wychodzący z komina czarny, śmierdzący dym to bardzo często kwestia złej techniki palenia. Brak wiedzy na temat poprawnego palenia skutkuje tym, że wdychamy to, co powinniśmy spalać. Innymi słowy, zamiast ciepła mamy dym. A do tego mniej pieniędzy w domowym budżecie. 
Skuteczną metodą jest tzw. rozpalanie od góry (na rysunku). Dzięki stosowaniu tej techniki zaoszczędzić można nawet 30 proc. opału. Stosować ją można w większości kotłów zasypowych, kominkach, a także w niektórych piecach kaflowych i kuchennych. Generalnie, rozpalać od góry można w kotłach górnego spalania. Rozpoznać je można po miejscu wylotu spalin z komory zasypowej - znajduje się ono wyłącznie u góry.
 
 
Na początku przenosimy warstwę żaru z dołu na górę paleniska. Układamy kopczyk opału na odwrót niż zwykle - grube kawałki węgla lub drewna umieszczamy na samym dole, a podpałkę na górze. W efekcie, żar powoli schodzi ku dołowi, a wydostający się z zimnego jeszcze opału dym, po przejściu przez żar, ulega niemal całkowitemu spalaniu. Otrzymujemy dużo czystszy dym, a zamiast spalin produkujemy ciepło. Palenie przebiega w cyklach - dokładanie paliwa, rozpalenie ognia oraz całkowite wypalenie opału. Oczywiście nie ma możliwości dołożenia od spodu, więc należy poczekać przed załadowaniem, aż porcja opału całkowicie się wypali. Jeśli będziemy palili w umiejętny sposób, zaoszczędzimy dużo czasu, marnotrawionego wcześniej na częste dokładanie do pieca. Nim rozpoczniemy zapalać od góry, dobrze jest nieco więcej poczytać na temat zasad bezpieczeństwa, przygotowania kotłowni czy stanu kotła. Praktyczne informacje znajdziemy na stronie http://czysteogrzewanie.pl. Pamiętajmy też, że rozpalanie od góry to rozwiązanie czasowe – uchwała antysmogowa obliguje do wymiany wszystkich kopciuchów.  Jeśli posiadamy taki kocioł, nauczmy się w nim oszczędnie palić, ale jednocześnie myślmy o jego rychłej wymianie. 
 


Lista Ważne tematy
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama