Szczyt Grupy Wyszehradzkiej

Takiego wydarzenia jeszcze w historii Wadowic nie było. 7 lipca miasto było gospodarzem szczytu Grupy Wyszehradzkiej na poziomie ministerialnym.

Wizyta rozpoczęła się od rozmowy plenarnej ministrów, która odbyła się na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego. Po posiedzeniu odbyła się konferencja prasowa na wadowickim rynku. Następnie Jacek Czaputowicz, Tomáš Petříček, Ivan Korčok i Péter Szijjártó złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a na końcu wizyty odwiedzili Bazylikę i Papieskie Muzeum.
– Dziękuję moim wyszehradzkim partnerom za przybycie do Wadowic – miasta rodzinnego św. Jana Pawła II. To bardzo istotne w kontekście setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Chciałbym serdecznie podziękować władzom Wadowic, w szczególności burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu za gościnność, za to że mogliśmy się spotkać i porozmawiać w budynku Urzędu Miejskiego. Wizyta w Bazylice i Muzeum dała nam możliwość poczucia klimatu miejsca tak związanego z osobą Jana Pawła II – mówił podczas konferencji minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) inauguruje szóste już polskie przewodnictwo w V4. Polska przewodniczy Grupie od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021. Motto polskiego przewodnictwa brzmi “powrót na właściwe tory” (“back on track”). Główne cele V4 pod polskim przewodnictwem to:
  • silna V4 w silnej Europie,
  • powrót do normalności (w kontekście COVID-19),
  • wzmocnienie spójności wewnętrznej V4 i kontaktów społecznych,
  • silna cyfrowo Grupa Wyszehradzka.
– Ważne, aby Grupa Wyszehradzka w dalszym ciągu była skutecznym rzecznikiem interesów państw regionu Europy Środkowej. To nasze zadanie na czas polskiej prezydencji. Dobrą okazją dla strategicznego spojrzenia na Grupę stworzy jubileusz jej 30-lecia, który obchodzić będziemy w 2. połowie polskiego przewodnictwa, w lutym 2021 roku – podkreślił minister.
Wizyta w Wadowicach była pierwszym osobistym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych V4 od kilku miesięcy. Wydarzenie było okazją do podsumowania działań w ramach czeskiego przewodnictwa oraz zaprezentowania głównych założeń polskiej prezydencji w Grupie. Minister Jacek Czaputowicz podsumował: – Spotkanie było bardzo udane. Rozpoczęliśmy nim polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na szczeblu szefów dyplomacji. Dzieje się to w nietuzinkowych czasach, w skomplikowanych okolicznościach wywołanych pandemią.
 
Zadowolenia z wizyty szefów dyplomacji Polski, Czech, Słowacji i Węgier nie krył burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. – Nie ma ostatnio miesiąca, abyśmy w Wadowicach nie gościli dziennikarzy z całej Polski i zagranicy. Po raz kolejny byliśmy gospodarzami ważnego na skalę krajową wydarzenia i po raz kolejny zaprezentowaliśmy Wadowice z jak najlepszej strony. Szefowie dyplomacji z Węgier, Słowacji, Czech i Polski byli zachwyceni naszym miastem i dziękowali Wadowicom za gościnność. Takie wydarzenia to wielka promocja i koło zamachowe w rozwoju turystyki Wadowic! – powiedział włodarz papieskiego miasta tuż po wizycie. 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama