Święty Roch patronem Zatora

6 czerwca odbyła się uroczystość nadania miastu i gminie Zator patronatu świętego Rocha.

Mszy świętej odprawionej z tej okazji w kościele pw. Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Wolę formalnego ustanowienia św. Rocha patronem miasta i gminy radni Zatora wyrazili w 2017 roku podczas obchodów 725. rocznicy nadania Zatorowi praw miejskich. 
Wniosek poparła Kuria Metropolitarna w Krakowie, a w 2019 roku watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stosownym dekretem potwierdziła św. Rocha jako „patrona przed Bogiem miasta i gminy Zator”.  
Kult świętego Rocha w Zatorze sięga XVII wieku. W roku 1639 miasto nawiedziło „morowe powietrze”, w wyniku którego zmarły setki osób. Grzebano je w zbiorowej mogile poza miastem umieszczając na niej figurę patrona chroniącego przed zarazą, czyli właśnie świętego Rocha.  
 
Święty Roch urodził się  prawdopodobnie w 1295 roku we francuskim Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców, a odziedziczony znaczny majątek rozdał ubogim i wyruszył do Rzymu. Po drodze, we włoskim miasteczku Acquapendente, zastała go epidemia dżumy. Tam, w miejscowym szpitalu, opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji ponownie trafił na dżumę, na którą zachorował w Piacenzy. Aby chronić innych przed zarażeniem, ukrył się w pobliskim lesie. Jak mówi legenda, uratował go pies, który go odnalazł i przynosił mu jedzenie. Ostatecznie, św. Roch zmarł nierozpoznany przez nikogo w więzieniu. Po jego śmierci na ścianie budynku pojawił się napis: „Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św. Rocha jako swego pośrednika i orędownika, będą uleczeni”. 
 
Święty Roch uznawany jest za patrona aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Przede wszystkim jednak czczony jest jako patron chroniący od zarazy. 
 
– Dzisiejsza uroczystość wypada w szczególnym czasie. Św. Roch okazuje się nie tylko postacią z głębokiego średniowiecza, kiedy Europa była pustoszona przez śmiertelne zarazy. Okazuje się nieoczekiwanie, że w XXI wieku świat stanął wobec pandemii nieznanej nam dotychczas śmiertelnej choroby – mówił w homilii arcybiskup Jędraszewski. – Święty Roch uczy nas, że jeżeli wszystko oddamy w ręce Boga, zaufamy Mu i zanurzymy się w głębię Jego miłosierdzia, to nie mamy prawa tracić nadziei. Święty Roch uczy nas, że czasem trzeba zaryzykować, oddać wszystko Panu Bogu i zasłużyć na życie wieczne. Jest nie tylko patronem, którego wzywamy w dobie zarazy, jest patronem naszego życia jako pielgrzymów, którzy zdążają do wieczności. Jest nauczycielem głęboko chrześcijańskiej moralności: jak żyć, jak kształtować swoją codzienność, by otrzymać nieprzemijający skarb w niebie – mówił metropolita krakowski.
 
Uroczystość ogłoszenia patronatu św. Rocha poprzedzona była w gminie Zator szeregiem działań, które przybliżyły mieszkańcom postać patrona. Wydana została gra planszowa „Pielgrzym”, skomponowano trzy pieśni o św. Rochu. Dla uczniów szkół zorganizowano konkursy: literacki i plastyczny, zaś przy miejscowej parafii założono wspólnotę Rochitów, modlących się za zmarłych, za konających i o dobrą śmierć dla siebie. 
Odnowiony został także posąg Świętego wystawiony w 1905 roku na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Kościuszki i Krakowskiej, na którym widnieje napis: Święty Rochu, bądź opiekunem tego miasta, błogosław mieszkańcom jego. Do kościoła parafialnego zakupiono figurę Świętego.


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama