Sukces wadowickiego liceum

Miesięcznik Perspektywy opublikował Ranking Liceów i Techników 2020. To najbardziej prestiżowe zestawienie szkół w kraju.

Spory sukces odniosło I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach, które znalazło się w pierwszej setce rankingu zdobywając tytuł „Złotej Szkoły”. W pierwszej setce rankingu techników znalazły się aż dwie szkoły z naszego regionu: Salezjańskie Publiczne Technikum z Oświęcimia (59) oraz Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach (72).
Liceum im M. Wadowity po raz pierwszy znalazło się w pierwszej setce rankingu. Warto również zaznaczyć, że szkoła ta uplasowała się na wysokim ósmym miejscu wśród liceów województwa małopolskiego. W tym rankingu lesze okazały się tylko szkoły z Krakowa oraz Akademickie LO z Nowego Sącza. – Ten sukces był możliwy tylko dzięki ogromnej pracy wszystkich nauczycieli i uczniów oraz wspaniałej współpracy z rodzicami – cieszy się Janina Turek, dyrektor I LO w Wadowicach. - Do wytężonej pracy potrzebny jest klimat i atmosfera nauki. Uczniowie doskonale wiedzą czemu wybierają nasze liceum jako kolejny etap edukacji – chcą spełniać swoje marzenia w zdobywaniu zawodu na wyższych uczelniach. Nauczyciele wychowują i nauczają, ale przede wszystkim mają czas dla całych zespołów klasowych, jak również dla pojedynczych uczniów. Przygotowywanie ucznia do udziału w olimpiadzie czy konkursie, to niezliczona ilość dodatkowych godzin spędzonych na rozwiązywaniu problemów, zadań i nowych zagadnień. Ten sukces jest wynikiem pracy bardzo wielu osób, za co ogromnie im wszystkim dziękuję. Oczywiście to wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu jest również zaproszeniem dla uczniów kolejnego rocznika. Zapraszamy więc młodych ludzi do wyboru naszej szkoły, pod warunkiem, że pragniecie spełniać swoje marzenia – dodaje Janina Turek.
 
 
Wadowicka placówka  jest jedynym liceum z naszego regionu, które uzyskało w rankingu tytuł „Złotej szkoły”. Przysługuje on placówkom, które zajęły miejsca 1-200 w rankingu. 
Drugą szkołą naszego regionu jest Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. St. Konarskiego w Oświęcimiu. Popularny „Konar” zajął 21 miejsce w województwie oraz 245 w kraju. Na regionalnym podium znalazło się też LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Szkoła zajmuje 23 miejsce w Małopolsce i 270 w kraju. 
W pierwszej setce liceów z Małopolski znalazło się jeszcze pięć szkół z naszego terenu: Salezjańskiego Publiczne LO w Oświęcimiu (46), LO im. M. Curie-Skłodowskiej w Andrychowie (49), III LO im. Tischnera w Wadowicach (68), I LO w Kalwarii Zebrz. (84) oraz LO im. M. Dąbrowskiej w Kętach (86). 
 
Najlepsze technika
Z kolei wśród techników regionu prym wiedzie Salezjańskie Publiczne Technikum z Oświęcimia, które jest 9 tego typu placówką w województwie i 59 w kraju. Tuż za Salezjanami uplasowało się Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Wadowic. Działająca w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 szkoła jest 12. placówką Małopolski i 72 w kraju. Oba technika uzyskały w swej kategorii znak jakości „Złotej Szkoły”, który w tej kategorii przyznawany jest 100 najlepszym placówkom w Polsce. 
Trzecim technikum w regionie zostało Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach (17 w Małopolsce i 124 w kraju). Kolejne miejsce przypadło Technikum nr 3 im. Jana Twardowskiego (CKZiU nr 2) w Wadowicach(31 w województwie i 226 w kraju) oraz Technikum nr 3 w Oświęcimiu (50 w województwie i 334 w kraju). 
Wśród setki najlepszych techników Małopolski znalazły się jeszcze Technikum nr 1 im. prof. T. Kotarbińskiego (CKZiU) z Andrychowa (56), Technikum w Powiatowym Zespole Szkół nr 10 SM-E w Kętach (61), Niepubliczne Technikum ZDZ w Wadowicach (62), Technikum przy ZS CKU im. Jana Pawła II w Radoczy (65), Technikum (SZ im. KEN) w Kalwarii Zebrzydowskiej (75), Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. św. Jadwigi) w Andrychowie (79), Technikum nr 1 w Oświęcimiu (86) oraz  Technikum (PZ nr 6) w Brzeszczach.
 
Jak powstał ranking?
Do oceny liceów posłużyły 3 kryteria: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei kryteria dla techników to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.) oraz sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół.  
Jarosław Zięba
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama